Hormóny šťastia a ich účinky

Endorfíny, malí škriatkovia, ktorí vyčarujú každému človeku úsmev na tvári. Zaháňajú bolesti, obnovujú silu a motiváciu a vedú ľudí dopredu. Je toľko vecí, ktoré endorfíny dokážu! Pre ľudské telo sú veľmi dôležité, ale zároveň aj pre psychiku a mentalitu človeka. Endorfíny sú prirodzene sa vyskytujúci chemický neurotransmiter produkovaný v ľudskom mozgu. Sú to takí malí škriatkovia, ktorí kam prídu tam so sebou nesú radosť a šťastie. Ale k čomu všetkému sú dobrí a ako nám vedia pomôcť?

Tlmič bolesti a úsmev na tvári

Keď je telo vystavené stresu alebo prežíva bolesť, v mozgu konkrétne v časti hypotalamus a hypofýze mozgu sa vytvárajú neurochemikálie nazývané endorfíny. Ich názov je odvodený z dvoch slov: endogénny (zvnútra) a morfín (tlmič bolesti). Pretože endorfíny blokujú receptory bolesti, prirodzene sa im hovorí aj „hormóny šťastia“ ľudského tela. Keď sa v tele uvoľnia endorfíny, človekom začnú prechádzať pocity blaženosti alebo eufórie. Endorfíny môžu vznikať napríklad pri počúvaní hudby, vychutnávaní si obľúbenej sladkosti, intenzívneho cvičenia alebo pri pocitoch zamilovanosti. To sú jedny z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia stanú „závislí“ od vecí a situácií, pri ktorých sa im uvoľňujú endorfíny, vďaka nekonečným pocitom radosti a šťastia. Endorfíny však môžu pomáhať viac, ako si ľudia myslia.

  1. Znižujú stres, úzkosť a depresiu

Mozog uvoľňuje endorfíny, aby bojoval proti stresu. Depresia závisí od povahy pacienta, ovplyvňuje ju aj nesprávne fungovanie neurotransmiterov v mozgu. Endorfíny majú veľký vplyv na osobnosť, inteligenciu a nálady človeka. Z toho dôvodu hrajú veľkú úlohu pri odvracaní úzkosti a depresie. Zároveň zabezpečujú aj väčšiu mentálnu a emocionálnu stabilitu. Dalo by sa povedať, že endorfíny sú najlepšie prírodné antidepresíva, ktoré má človek k dispozícii.

  1. Pomáhajú pri znižovaní bolesti

Endorfíny blokujú receptory bolesti v mozgu, fungujú niečo ako prírodné lieky proti bolesti, ktoré pomáhajú minimalizovať pocity nepohodlia. Endorfíny sa naviažu na konkrétne receptory nervových buniek, čím tlmia bolesť v špecializovanej časti tela. Nezáleží na tom, odkiaľ bolesť z tela pochádza; endorfíny majú rovnaký účinok v boji proti všetkým druhom bolesti : nohy, ruky, žalúdok, hlava, zuby atď.

  1. Spríjemňujú každú činnosť

Počúvanie hudby, sledovanie obľúbeného seriálu alebo rozprávanie sa s milujúcou osobou, to sú aktivity, ktoré chce človek dookola opakovať. Ale prečo? Pretože si ich užíva. Ten pocit radosti je spôsobený uvoľňovaním endorfínov, ktoré tie situácie robia ešte príjemnejšími. Človek sa cíti spokojne a vďaka endorfínom sa cíti lepšie. Život je o tom, aby sme si ho človek užíval! Jedenie sladkých jedál a sladkostí vo vás uvoľnia hormóny šťastia a hneď sa budete cítite spokojnejšie a blaženejšie. Doprajte si sladký keksík, choďte si von zabehať, pospite si po práci, zavolajte svojim blízkym – aj také drobné činnosti vás vedia urobiť šťastnými a plnými endorfínov. Pri maškrtení maslových keksíkov Petit leaves od dr Gerarda sa vám hneď vyčarí úsmev na tvári. Ich lahodná chuť nakŕmi vaše chuťové poháriky a dodá potrebný impulz na uvoľnenie endorfínov.

 

  1. Podporujú fyzický aktivitu

Pri športe, keď je telo vystavované veľkému stresu, sa začnú postupne uvoľňovať endorfíny. Čím viac človek posúva svoje telo nad rámec fyzických možností, tým väčšie množstvo endorfínov sa uvoľňuje. Pri veľkom množstve endorfínov nastáva stav, pri ktorom človek pociťuje vlnu totálnej blaženosti. Atléti alebo vzpierači tento jav bežne zažívajú. V momentoch, keď telo prechádza za hranicu svojich síl, začne sa produkovať veľké množstvo endorfínov, ktoré človeka motivujú a povzbudzujú. Vytvorením tohto príjemného stavu sa človek snaží viac a viac prekonávať a ďalej motivovať k vyššej fyzickej aktivite.

  1. Zvyšujú sebavedomie

Sebaúcta je mierou hodnoty celkového emocionálneho hodnotenia človeka. K sebavedomiu človeka prispieva veľa faktorov; niekoľko z nich je pýcha, hanba, zúfalstvo alebo triumf. Endorfíny zmierňujú pocity strachu a bolesti, čím v konečnom dôsledku posilňujú sebavedomie človeka. Keď sa človek uvoľní a zbaví strachu, dostane viac sily a schopnosti splniť ciele, ktoré si stanovil. Zároveň tým aj zvyšujú jeho sebaúctu a sebalásku.

  1. Zlepšujú spánok

Slovo endorfíny je odvodené z dvoch slov, endogénneho a morfínu. Morfín je zase odvodený od slova Morpheus, ktorý predstavuje v gréckej mytológii „Boha spánku“. Endorfíny pôsobia upokojujúco a pomáhajú človeku lepšie spať. Privádzajú ho do kľudného režimu, v ktorom sa mu telo uvoľní a myseľ vyprázdni, čo v konečnom dôsledku privádza do spánku. Zároveň prispievajú aj na lepšiu kvalitu spánku (dlhší REM spánok) a znižujú prejavy insomnie (nespavosti).

Zdieľajte článok na sociálne siete