Na štarte ako organizátor aj bežec

Peter Juričko dnes už siedmy rok vedie Ligu Lanovka, organizačne zastrešuje Ultralanovku pre Plamienok, ultramaratón Rýchlik Zoška – Bratislava (ďalej RZB) a Krasňanskú kúriu. Okrem toho má za sebou stovky kilometrov odbehnutých a tisícky nastúpaných na ultra behoch na celom svete.

Si viac organizátor alebo bežec?

O sebe hovorím a chválim sa (smiech), že som jediný organizátor, ktorý s tými ľuďmi aj beháva, komunikuje s nimi, radí im, ale to tiež len v úvodzovkách, lebo väčšinou im nie je v čom radiť. Internet je plný informácií. Keď niečo potrebuješ, tak si to načítaš, ale sú aj tipy, ktoré získaš len počas behu. Napríklad existuje magická poučka, že keď si na ultra behu a niečo máš urobiť, urob to hneď! Keď cítiš kamienok v topánke, vyrieš to hneď, lebo sa ti môže stať, že budeš mať otlak cez celé chodidlo… Z pohľadu organizátora je to iné. Pre bežca sú preteky len o tom prísť na štart, dostať číslo a začať bežať. Ľudia vôbec nevedia, čo všetko predchádza zorganizovaniu takého podujatia. Organizátor v prvom rade musí zabezpečiť množstvo povolení a ohlásení štátnym lesom, mestu a mestským častiam a iným inštitúciám. Označovanie celej 50-kilometrovej trate prebieha aj na dva- či trikrát. Je potrebné zabezpečiť autobusy, ktoré zvážajú ľudí, toalety, zdravotnú starostlivosť v prípade úrazu… Je toho veľmi veľa.

Čo by ste povedali ľuďom, ktorých ultra láka, ale majú strach, či to zvládnu?

Strach mať nemusia. Ultra beh je oficiálne všetko, čo je nad 42 km, ale 50 km je taká magická hranica a skutočný vstup do ultra. Náš beh RZB má 52 km dlhú trať a otvára dvere do sveta ultra behov aj tým, ktorí sa ich ešte obávajú. Je totiž možnosť registrovať sa aj so štafetovým tímom, ktorý má mať 2 – 4 členov a oni si rozdelia 10, 17, 13 a 10 km úseky. Netreba sa toho báť. Každý, kto zabehne 10 km niekde na asfalte, určite zabehne aj 10 km v lese… Ak sa bojíš ísť na preteky, kde je trailová trať 10, 14, 16 km, a hovoríš si, že to nedáš – to je blbosť! Dá to každý. Vojak, ktorý má prežiť, prejde aj celý deň s plnou poľnou. Choď a dáš to ľavou zadnou aj ty! Ty si ideš vybrať nejaký konkrétny beh, budeš vedieť, čo ťa čaká aj ako sa pripraviť. Na druhej strane treba byť zodpovedný.

Povedz niečo bližšie o behu Rýchlik Zoška – Bratislava.

Ide o ultramaratón, štafetový beh a diaľkový pochod v Malých Karpatoch. Rýchlik Zoška – Bratislava vznikol v roku 2013 s cieľom spojiť bežeckú a turistickú komunitu, ako aj milovníkov krás tohoto západoslovenského pohoria. Výnimočnosť podujatia spočíva nielen v jeho rôznorodosti a priateľskej atmosfére, ale najmä v tom, že sa snaží poskytnúť udržateľnú komunitnú alternatívu k rastúcemu počtu komerčných športových podujatí v okolí Bratislavy. Zároveň ide aj o protipól k rastúcej náročnosti krosových behov a horských ultramaratónov, keďže profil trate a jej dĺžka sú ideálne tak pre skúsených borcov (ako tréning na ťažšie a dlhšie behy), ako aj pre začiatočníkov.

Ako by mal vyzerať tréning na trailový ultra beh?

Záleží na tom, na aký beh sa chystáte. Tréning na ultra je pre každého iný, pretože aj každý ultra beh je iný. Nie je to ako trénovať na desinu po rovine v Bratislave alebo v Košiciach. Ultra behy sú napríklad päťdesiatkilometrové behy, kde je 800 výškových, inde až 1 500 výškových, ja idem na La palmu, kde sa beží 45 km a stúpanie je 5 000 výškových metrov. Preto je každý tréning inak zameraný a treba byť pri ňom zodpovedný.

Aké pravidlá platia na ultra behoch?

Je to rôzne, ale veľmi podobné. Organizácia niektorých svetových podlieha konkrétnym a jednotným pravidlám. Na našich pretekoch sú pravidlá nasledovné. Musíš mať pol litra vody na štarte, musíš mať zapnutý mobilný telefón a štartové číslo na viditeľnom mieste. V našom behu platí aj pravidlo vzájomnej pomoci. Teda neprebehneš okolo bežca, ktorý kolabuje na zemi, ale musíš mu podať prvú pomoc. Ak to neurobíš, niekto to uvidí a nahlási ťa organizátorovi, tak si diskvalifikovaný.

A ako je to s „bránami“ a časovými limitmi?

Ultra behy majú rôzne občerstvovacie stanice a check pointy, na ktoré sa musí bežec dostať v určitom limite. Na pretekoch RZB máme 3 check pointy – Pezinská Baba, Neštich, Marianka – a na každý sa musíš dostať v určenom čase. Napríklad prvých 10 km je potrebné stihnúť do dvoch hodín. Pokiaľ limit nestihneš, máš status diskvalifikovaný. Ak niekto príde len tesne v stanovenom limite a pustíme ho aj tak ďalej, je veľmi pravdepodobné, že ďalší limit už nestihne, keďže ďalší úsek má 17 km a bránu tri hodiny. Ak sa stane, že je človek vyňatý zo štartovacej listiny, je už na ňom, či sa rozhodne ísť ďalej alebo nie. Ak sa však rozhodne bežať ďalej, organizátor už zaňho nezodpovedá. Každý ultra beh má svoju časovú hranicu. RZB má trať 52 km, ktorú je potrebné zvládnuť za 9,5 hodiny.

Na čo myslieť, ak sa chcem zúčastniť ultrabehu? Čo všetko potrebujem?

V prvom rade je potrebné stihnúť registráciu. Niektoré prestížne behy majú štartovaciu listinu plnú už za pár hodín. Potom je, samozrejme, potrebné zaplatiť registráciu a tiež poslať certifikát o zdravotnej spôsobilosti, ktorý musí potvrdiť lekár. Krv, moč, EKG, ECHO, spirometria… Môj lekár je v tomto veľmi zodpovedný a naozaj ma nepustí na žiadny beh, pokiaľ si nie je istý, že by som ho zvládol. Výstroj, resp. povinná výbava, je to, čo ti organizátor zadá. V nej býva čelovka, náhradná batéria do čelovky, voda v odporúčanom množstve, balíček prvej pomoci. Kontrovať povinnú výbavu môže organizátor na štarte, ale aj počas pretekov.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov!

Zdieľajte článok na sociálne siete